Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

piatok, 14 júna, 2024

  Najväčší prírodný zázrak a jedno z najkrajších miest Európy: Viete, kde sa nachádzajú?

  Súvisiace články

  Chystáte sa na dovolenku? Nezabudnite na športové tašky

  Prípravy na dovolenku sú vždy vzrušujúce, no môžu byť...

  Dovolenka v Grécku: Raj pre milovníkov histórie, prírody a gurmánov

  Grécko je krajinou, ktorá sa pýši bohatou históriou, nádhernou...

  Ako sa efektívne zlepšiť v znalosti angličtiny?

  Ovládať cudzí jazyk je veľkou výhodou nielen na dovolenke...

  Chorvátsko, kedysi malý izolovaný kút za hranicou železnej opony, sa v súčasnosti premenilo na vyhľadávanú východoeurópsku „riviéru“. Milovníci slnka tu nájdu kilometre nedotknutých pláží s veľkolepými útesmi dalmatínskeho pobrežia. Nadšenci histórie sa zas môžu tešiť na unikátne historické lokality zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Dokonca tu nájdete najväčší prírodný zázrak a najkrajšie mesto Európy.

  Waterfalls in National Park Plitvice Lakes,sunrise over waterfal

  Viete, o akých skvostoch je reč a môžete ich spoznať iba počas dovolenky v Chorvátsku?

  Národný park Plitvické jazerá – Najväčší prírodný zázrak Európy

  Ak sa chystáte na dlho plánovanú dovolenku do Chorvátska, okrem príjemného vylihovania na pláži vám odporúčame spoznať aj jeho prírodné krásy. Jedným z najvýznamnejších prírodných klenotov Chorvátska je Národný park Plitvické jazerá. Táto lokalita, často označovaná ako najväčší prírodný zázrak Európy, sa nachádza v centrálnej časti krajiny, medzi mestami Záhreb a Zadar.

  Plitvické jazerá tvorí systém terasovitých jazier, ktoré sú vzájomne prepojené kaskádami a vodopádmi. Jazerá sa vyznačujú sýto modrou až smaragdovo zelenou farbou vody, ktorá sa mení v závislosti od množstva minerálov a organizmov, ako aj od uhla slnečného svetla. Jazerný systém je obklopený hustými lesmi, ktoré sú domovom rôznych druhov flóry a fauny, vrátane medveďov, vlkov a rôznych druhov vtákov.

  Pre návštevníkov sú tu k dispozícii chodníky a mostíky, ktoré umožňujú preskúmať park zblízka. Menej zdatným turistom umožňujú pohodlné objavovanie krás parku loďky a panoramatická kyvadlová doprava. Pre tých, ktorí preferujú aktívnejší spôsob prehliadky, sú k dispozícii rôzne špeciálne turistické trasy a možnosti veslovania na niektorých jazerách, takže z dovolenky si môžete doviezť nielen krásne sfarbenú pleť, ale aj množstvo zážitkov.

  Dubrovník – Perla Jadranu

  Inou perlou Jadranu, ktorú môžete osobne spoznať aj vďaka last minute s TipTravel, je jedno z najkrajších miest Európy – Dubrovník. Napriek tomu, že v hlavnej turistickej sezóne môže byť turistami doslova zaplavené, oplatí sa sem zavítať. Ide o naozaj nádherné nábrežné opevnené mesto, ktoré sa nachádza na juhu Chorvátska a ponúka nevídanú kombináciu prírodnej krásy a historického dedičstva.

  Mesto je zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je obklopené mohutnými kamennými hradbami, ktoré poskytujú úchvatný výhľad na mesto a Jadranské more. Úzke kamenné uličky, námestia lemované historickými budovami a množstvo kostolov, kláštorov a palácov vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorú v žiadnom inom meste Európy nezažijete.

  Jednou z najvýznamnejších atrakcií tejto perly je aj zhruba 6 minút dlhá jazda lanovkou na vrchol hory Srđ, z ktorej vrcholu sa vám naskytne dokonalý panoramatický výhľad (za dobrého počasia až do vzdialenosti 60 km) na celé staré mesto, ako aj na okolitý pobrežný kraj.

  Celá krajina Chorvátska je ale posiata historickými mestami, prírodnými parkmi a malebnými pobrežiami. Za zmienku určite stojí Split s jeho Diokleciánovým palácom, Rijeka s modernými umeleckými galériami alebo Pula s jej rímskym amfiteátrom. Každý kúsok tejto krajiny má čo ponúknuť. Aj tie najnáročnejšie chuťové poháriky uspokojí a telu tiež ulahodí zdravá morská strava, čerstvé ryby a miestne špeciality, ako je pršut a pašticada.